TÜR

GAP Turu

SEVİYE

Lezzet Turu

MIN. YAŞ

6 Yaş

PROMO

399 299

Özel Gaziantep Tadım ve Keşif Turu

Mutfağı ve kültürü ile UNESCO "Yaratıcı şehirler" listesine giren Gaziantep'i, 1 günde dahi olsa bir çok lezzetini tadarak keşfetmek ister misiniz? İşte vakti kısıtlı olanlar için özel olarak düzenlediğimiz dopdolu "Gaziantep Turu" programı...

Klasik kültür turlarının aksine, Gaziantep'i gerçek anlamda daha iyi hissetmeniz ve yaşamanız için Gaziantep kültürüne özel çeşitli Workshop'lar düzenledik. 1 Günlük programa bile dahil edilebilen workshoplarımızdan istediğinizi seçerek, Gaziantep Tur programını "size özel" hale getirebiliyoruz.

1 Günlük "Özel Gaziantep Turu" içinde hangisini deneyimlemek istersiniz?

- 1 -

Antep Lahmacun ve İçli köfte Atölyesi:

Bu atölyede Antep usulü (Sarımsaklı Lahmacun) ve İçli Köfte yapımını öğreneceksiniz. Bu deneyimi yaşadıktan sonra elbette ki kendi yaptığınız bu Antep lezzetlerini pişirip, tatma fırsatı bulacaksınız. Bu workshop günübirlik turda program dahilindeki öğle yemeği süresince sunulmaktadır.

- 2 -

Simit Katmer Atölyesi:

Antep Katmeri, gerek ustalık gerekse içeriğindeki malzeme ile oldukça özel bir tatlıdır. andaolu'nun bir çok yerinde bilinen ve yapılan "Katmer" Gaziantep'te ayrı bir kimliğe bürünmüştür. Siz de Katmer yapımını deneyimlemek ve eşssiz lezzetini tatmak istiyorsanız Katmer Workshop'unu programınıza dahil edebilirsiniz.

- 3 -

Antep Usulü Mangal Atölyesi:

Kebap deyince akla ilk gelen mutfak Gaziantep mutfağıdır. Turumuzda mevsimine göre Keme Kebabı, Sarımsak Kebabı, Patlıcan Kebabı, Soğan Kebabı, Yenidünya Kebabı vb... herhangi birini detaylıca öğreneceksiniz. Öğrendiklerinizi uygulayacak, pişirme ve tatma imkanı bulacaksınız.

1 GÜNLÜK GAZİANTEP TURU DETAYLI PROGRAMI

Aşağıda detaylarını tek tek inceleyebileceğiniz 1 günlük Özel Gaziantep Keşif ve Tadım Turu'nun detayları şu şekildedir:

Gaziantep Turu

Gaziantep Yöresel Kahvaltı

Gaziantep Turu

Gaziantep Hamam Müzesi

Gaziantep Turu

Gaziantep Gümrük Hanı

Gaziantep Turu

Gaziantep Zincirli Bedesten

Gaziantep Turu

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep Turu

Gaziantep Almacı Pazarı

Gaziantep Turu

Gaziantep Alaüddevle Camii

Gaziantep Turu

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep Turu

Gaziantep Meyan Şerbeti ve Tarifi

Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi gezisi, kahvaltı sonrası ilk durağımız olacak. Muhteşem Zeugma Mozaiklerinin mitolojik öyküleri eşiliğinde müzeyi gezeceğiz. Müzeden sonraGaziantep Kalesi altından başlayan Kültür Yolu’na geçiş yapacağız.

Kültür Yolu üzerindeki, Hamam Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi'ni de gördükten sonraöğle yemeğimiz için UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı Listesine aldığı Gaziantep Mutfağı’nın doyumsuz lezzetlerini tadıyoruz.

İşte tam burada idlerseniz yukarıda bahsi geçen 3 Workshop'tan birini alabilir ya da sadece program akışındaki  yemek seçeneği ile turumuza devam edebilirsiniz.

Bu güzel yemekleri yediken sonra gezimize, yaşayan müze "Tarihi Gümrük Han", Alaüddevle Camii, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı’nı dolaşarak taçlandırıyoruz. Tam da bunun üstüne güzel bir kahve iyi gider değil mi? Hem yorgunluğumuzu atmak hem de tarihi ve kültürel ruhu her köşesine sinmiş bir mekan olan Tahmis Kahvesine gidiyoruz. Arzu ederseniz Menengiç Kahvesi ya da Zahter Çayı eşliğinde ile bu keyifli molayı daha unutulmaz hale getiriyoruz. Bu turun özel olmasına sebep, içeriği ve tur esnasında alacağınız kültürel bilgidir.

İşte Gaziantep'in olağan hayatında yer etmiş ama kimsenin pek de bahsetmeye değer görmediği 2 adet mini atölyemizde programa DAHİLDİR.

BONUS MİNİ ATÖLYELER

Bonus

Antep Fıstığı

READ MORE

Bonus

Peçiç Oyun Workshopu

READ MORE

ANTEP FISTIĞI ATÖLYESİ

Bildiğiniz üzere Antep Fıstığı'nın nam-ı meşhur. Öyle ki gaziantep'in tüm yaşantısına birebir işlemiş durumda. Antep Fıstığı hakkında yanıtlar alabileceğiniz bir çok soruya program içinde yanıt bulacaksınız.

  • Her kabuklu fıstık Antep Fıstığı mıdır?
  • Antep Fıstığının çeşitleri nelerdir?
  • Antep Fıstığının faydaları nelerdir?
  • Menengiç, çitlembik nedir?

Gaziantep'e gelmişken Antep fıstığı almadan gitmek olmaz. Peki alacağınız fıstık ne kadar Antepli biliyor musunuz? Ya da evde baklava yapacak ve gerçek, özel baklavalık Antap Fısıtğı kullanacaksınız. İşte biz sizler için gerekli bilgileri toparladık ve Gaziantep Turumuzda en doğrusunu, en hasını almanız için gerekli her şeyi hazırladık...

Tek yapmaız gereken "Özel Gaziantep Keşif ve Tadım Turuna" katılmak...

PEÇİÇ OYUNU

İşte normal turlarda size hiç bahsedilmeyen bir Gaziantep  zenginliği daha, Peçiç Oyunu. Özellikle +30 üstü hemen her Antepli'nin bildiği ve severek oynadığı tarihi Hindistan'a kadar uzanan çok keyifli bir oyundur. Günümüzde "Kızma Birader" olarak bilinen oyunun atası olarak değerlendirilen bu oyun sanılanın aksine özellikle kadınların bir araya geldiği toplantılarda, meşhur hamam sefalarında kahkaha, şamata ve neşe içinde oynadıkları bir oyundur. İşte Gaziantep turumuzda;

  • Peçiç nasıl bir oyundur?
  • Gaziantep'te Peçiç nasıl oynanır?
  • Peçiç ne demektir, nereden gelir?
  • Dünyada Peçiç nasıl oynanır?

Gibi bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Hatta isterseniz "Kadın emeği" girişimimizle ürettirdiğimiz Peçiç Oyunu'nu satın alabilir ve ihtiyacı olan kadın emekçilerimize destek olabilirsiniz.

Tur Programındaki Dahil / Hariç Hizmetler

Dahil Hizmetler

Tur esnasında tadımlar

1 Adet workshop

1 Adet öğle yemeği (içecekler dahil)

Hariç Hizmetler

Uçak Bileti

Müze ve Örenyeri giriş ücretleri

Tur Haritası

Detaylı Program

GÜN 1 - İlk durağımız Nemrut Dağı

Adıyaman Havalimanında buluşma Kahtaya hareket ediyoruz , Adıyaman –Kahta’ya varış . Nemrut Dağına hareket ediyoruz. Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde bulunan Kommagenelilerden günümüze kadar kalan Cendere Köprüsünde fotoğraf molası veriyoruz. Kuzey Mezopotamya’ nın en yüksek , (2150 m )Nemrut Dağı Tepesindeki Mitolojik Dev Tanrı Heykelleri arasında tarihe yolculuğa çıkıyoruz . Güneşin batışına tanık olduktan sonra , dönüş yolculuğuna geçiyoruz. Şanlıurfaya hareket Konaklama otelimizde.

GÜN 2 - İlk durağımız Göbeklitepe

Otelde alınan kahvaltı sonrasında , Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olarak bilinen , ilk mabedi olarak tanımlanan Şanlıurfa Örencik Köyü yakınlarınların da Göbeklitepe ziyaretinin yapılması. Öğle yemeği alınması .Şanlıurfa müzesine hareket . Haleplibahçe ve Edessa mozaikleri , etnografik eserler, Dünyanın 12.000 yıllık en eski heykeli “Balıklıgöl Heykeli”, Göbeklitepe’de bulunan 12.000 yıllık eserlerin yanısıra; Sümer, Hurri, Mitanni, Hitit, Asur, Makedonya, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Eyyubi, Selçuklu, ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin bulunduğu Şanlıurfa Müzelerinin görülmesi. Misafirlerin Şanlıurfa havalimanına bırakılması ve turumuzun sonu.

REZERVASYON FORMU