Mezopotamya’nın Kadim Şehirlerine Yolculuk

3 - 6 Gün
ÇEŞİT

GAP Turu

ZORLUK

Orta Seviye

YAŞ SINIRI

6 Yaş

Yukarı Mezopotamya'nın Keşfine Hazır mısınız?

Mezopotamyanın kadim şehirlerine yolculuk...

Diyarbakır'dan turumuza başlıyoruz.

Misafirlerimizle Diyarbakır havalimanında buluşma ve öğle yemeğine hareket. Yemek sonrası, ilk olarak tarihi Diyarbakır’ı gezmeye başlıyoruz. İslam âleminde 5. Büyük haremi şerif olarak ün kazanan Diyarbakır Ulu Cami’yi rehberimizden dinledikten sonra Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi’ne gidiyoruz. Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi’ni rehberimizin anlatımları eşliğinde gezip Diyarbakır’a özgü reyhan şerbetlerimizi içtikten sonra Diyarbakır surlarını panoramik olarak görüp Dicle Nehri üzerindeki türkülere konu olan 11.yüzyıl yapısı On Gözlü Köprü’yü görüp fotoğraflarımızı çektikten sonra Midyat doğru yola çıkıyoruz. Tarihteki ismi Hah şimdiki ismi Anıtlı olan Süryani Köyü’ne varıyoruz Metropolitlik merkezi olarak kullandığı Mor Sobo Katedrali ile iki bin yıllık anıtın üzerine kurulmuş olan Meryem Ana Kilisesi görenleri büyülüyor. Burayı gezip fotoğraflarımızı çektikten sonra Tarihi Midyat bölgesindeki otelimize geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Midyat’ta. .

İlk durağımız Mor Gabriel Manastırı

Otelde alınan kahvaltı sonrası yeni keşiflere doğru yol alıyoruz. İlk durağımız önemli bir dini merkez olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırına gidiyoruz. Midyat gümüş telkâri alış veriş serbest zaman sonrası, açık hava müzesini andıran güzel şehrimiz Mardin’e varıyoruz. Uzun yıllar Süryani cemaatinin patriklik mekânı olan Metropolitlik Statüsündeki Deyrulzafaran Manastırı gezimize başlıyoruz. Burada Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümlerini görüyor, Kasimiye Medresesine hareket ediyoruz. Kasımiye Medresesi sonrası, Mardin şehir merkezini geziyor ve bu etkileyici orta çağ kale kentinin sokaklarında yürüyüş yapmaya başlıyoruz. Kırklar Kilisesi, Şehidiye Cami, PTT Evi yürüyüşümüze devam ediyoruz Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, taştan dar sokakları gezileri sırasında kendinizi başka bir dünyada buluyoruz. Konaklama otelimizde – Akşam yemeği Gercüş Murat Konağında yöresel akşam yemeği

Dara Antik kenti ile başlıyoruz.

Sabah otelimizde alınan kahvaltı sonrası, ilginç mimari yapısıyla öne çıkan Dara Antik Kenti’ne yöneliyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen tekno kenti geziyoruz. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra Peygamberler şehri, Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. İlk olarak güzergâhımız üzerindeki Dünyanın ilk mabedi olarak tanımlanan, Şanlıurfa Göbeklitepe’yi görüyor ardından şehir merkezine hareket ediyoruz. Öncelikle öğle yemeği için bir mola veriyoruz ardından 24 Mayıs 2015 tarihinde açılan Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ziyaret ediyoruz; bu müzede kendinizi zamanda yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Gezimizi tamamladıktan sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimiz sıra gece eşliğinde konaklama otelimizde.

Balıklı göl ile başlıyoruz.

Otelimizde alınan kahvaltı sonrası Balıklı göl, Ayn-ü Zeliha gölünü, Hz. İbrahim. Peygamberin doğduğu mağara, ateşe atıldığı yerleri, Halk arasında Dergâh camii olarak nitelendirilen mekânları gördükten sonra yaklaşık 1,5 saatlik yolculuk ile Birecik- Halfeti’ye geçiyoruz. Birecik Barajı suları altında kalan eski Halfeti’yi, Savaşan Köyü’nü ve Rumkale’yi tekne turu eşliğinde görüyoruz. Birecik’te öğle yemeğini alıyor, Gaziantep’e hareket ediyoruz. Belkıs/Zeugma’dan çıkartılan mozaiklerin sergilendiği Gaziantep Mozaik Müzesi ziyareti sonrası, otelimize yerleşiyoruz. Konaklama otelimizde yöresel akşam yemeğinin alınması

Son gün Gaziantep'i keşfediyoruz.

Yöresel kahvaltının alınması, Tahmis Kahve, Bakırcılar ve Sedefçiler Çarşısı, Elmacı Pazarı, Zincirli Bedesten, Tarihi, Zeytin Hanı alış-veriş imkânı, Gümrük Hanı, özel menülü yöresel geç öğle yemeğinin alınması - baklava fıstık alışverişlerin yapılması turumuzun sonu. Rehberimizin verdiği buluşma saatinde aracımıza geçerek Gaziantep Havaalanına doğru yola çıkıyoruz.

Fırat ve Dicle nehirlerinin binlerce yıldır beslediği topraklar, kadim uygarlıkların ve kentlerin beşiği Mezopotamya'nın kalbi olan bu bölgede birlikte keşfe çıkakacağız.

Tarihine, kültürüne, mistik zenginliğine ve mutfağının harikulade lezzetlerine birlikte tanık olacağız.

Dahil Hizmetler

Tüm konaklamalar kahvaltı dahildir.

Profesyonel Rehberlik

Sigorta

Hariç Hizmetler

Uçak Bileti

Öğle Yemekleri

Yemeklerde alınacak tüm içecekler

Müze ve Örenyeri giriş ücretleri

Tur Haritası

    REZERVASYON FORMU