ÇEŞİT

GAP Turu

ZORLUK

Lezzet Turu

YAŞ SINIRI

6 Yaş

Özel Gaziantep Tadım Keşif Turu

Gaziantep özel tadım ve keşif turu ile karşınızdayız. Mutfağı ve kültürü ile UNESCO "Yaratıcı şehirler" listesine giren Gaziantep'i, 1 günde dahi olsa birçok lezzetini tadarak keşfetmek ister misiniz? İşte vakti kısıtlı olanlar için özel olarak düzenlediğimiz dopdolu "Gaziantep Turu" programı...

Klasik kültür turlarının aksine, Gaziantep'i gerçek anlamda daha iyi hissetmeniz ve yaşamanız için Gaziantep kültürüne özel çeşitli Workshop'lar düzenledik. 1 Günlük programa bile dahil edilebilen workshoplarımızdan istediğinizi seçerek, Gaziantep Tur programını "size özel" hale getirebiliyoruz.

1 Günlük "Gaziantep Özel Tadım ve Keşif Turu" içinde hangisini deneyimlemek istersiniz?

- 1 -

Antep Lahmacun ve İçli köfte Atölyesi:

Bu atölyede Antep usulü (Sarımsaklı Lahmacun) ve İçli Köfte yapımını öğreneceksiniz. Bu deneyimi yaşadıktan sonra elbette ki kendi yaptığınız bu Antep lezzetlerini pişirip, tatma fırsatı bulacaksınız. Bu workshop günübirlik turda program dahilindeki öğle yemeği süresince sunulmaktadır.

- 2 -

Simit Katmer Atölyesi:

Antep Katmeri gerek ustalık gerekse içeriğindeki malzeme ile oldukça özel bir tatlıdır. Anadolu’nun birçok yerinde bilinen ve yapılan "Katmer" Gaziantep'te ayrı bir kimliğe bürünmüştür. Siz de Katmer yapımını deneyimlemek ve eşsiz lezzetini tatmak istiyorsanız Katmer Workshop'unu programınıza dahil edebilirsiniz.

- 3 -

Antep Usulü Mangal Atölyesi:

Kebap deyince akla ilk gelen mutfak Gaziantep mutfağıdır. Turumuzda mevsimine göre Keme Kebabı, Sarımsak Kebabı, Patlıcan Kebabı, Soğan Kebabı, Yenidünya Kebabı vb. herhangi birini detaylıca öğreneceksiniz. Öğrendiklerinizi uygulayacak, pişirme ve tatma imkânı bulacaksınız.

GAZİANTEP ÖZEL TADIM VE KEŞİF TURU PROGRAMI

Aşağıda detaylarını tek tek inceleyebileceğiniz 1 günlük Gaziantep Özel Keşif ve Tadım Turu'nun detayları şu şekildedir:

Gaziantep Turu

Gaziantep Yöresel Kahvaltı

Gaziantep Turu

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep Turu

Tahmis Kahvesi

Gaziantep Turu

Gaziantep Hamam Müzesi

Gaziantep Turu

Gaziantep Gümrük Hanı

Gaziantep Turu

Gaziantep Zincirli Bedesten

Gaziantep Turu

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep Turu

Gaziantep Almacı Pazarı

Gaziantep Turu

Gaziantep Alaüddevle Camii

Gaziantep özel tadım ve keşif turumuz, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi gezisi ile başlıyor. Mükellef bir kahvaltı sonrası ilk durağımız olacak olan müzeye hayran kalacaksınız. Muhteşem Zeugma Mozaiklerinin mitolojik öyküleri eşliğinde müzeyi gezeceğiz. Müzeden sonra Gaziantep Kalesi altından başlayan Kültür Yolu’na geçiş yapacağız.

Kültür Yolu üzerindeki, Hamam Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi'ni de gördükten sonra öğle yemeğimiz için UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı Listesine aldığı Gaziantep Mutfağının doyumsuz lezzetlerini tadıyoruz.

İşte tam burada dilerseniz yukarıda bahsi geçen 3 Workshop‘tan birini alabilir ya da sadece program akışındaki yemek seçeneği ile turumuza devam edebilirsiniz.

Bu güzel yemekleri yedikten sonra gezimize, yaşayan müze "Tarihi Gümrük Han", Alaüddevle Camii, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı’nı dolaşarak taçlandırıyoruz. Tam da bunun üstüne güzel bir kahve iyi gider değil mi? Hem yorgunluğumuzu atmak hem de tarihi ve kültürel ruhu her köşesine sinmiş bir mekân olan Tahmis Kahvesine gidiyoruz. Arzu ederseniz Melengiç Kahvesi ya da Zahter Çayı eşliğinde ile bu keyifli molayı daha unutulmaz hale getiriyoruz. Bu turun özel olmasına sebep, içeriği ve tur esnasında alacağınız kültürel bilgidir.

İşte Gaziantep'in olağan hayatında yer etmiş ama kimsenin pek de bahsetmeye değer görmediği 2 adet mini atölyemizde programa DAHİLDİR

BONUS MİNİ ATÖLYELER

Bonus

Antep Fıstığı

DEVAMI

Bonus

Peçiç Oyun Workshopu

DEVAMI

ANTEP FISTIĞI ATÖLYESİ

Bildiğiniz üzere Antep Fıstığının nam-ı meşhur. Öyle ki Gaziantep’in tüm yaşantısına birebir işlemiş durumda. Antep Fıstığı hakkında yanıtlar alabileceğiniz birçok soruya program içinde yanıt bulacaksınız.

  • Her kabuklu fıstık Antep Fıstığı mıdır?
  • Antep Fıstığının çeşitleri nelerdir?
  • Antep Fıstığının faydaları nelerdir?
  • Melengiç, çitlembik nedir?

Gaziantep'e gelmişken Antep fıstığı almadan gitmek olmaz. Gaziantep özel keşif ve tadım turumuzda alacağınız fıstık ne kadar Antepli biliyor musunuz? Ya da evde baklava yapacak ve gerçek, özel baklavalık Antep Fıstığı kullanacaksınız. İşte biz sizler için gerekli bilgileri toparladık ve Gaziantep Turumuzda en doğrusunu, en hasını almanız için gerekli her şeyi hazırladık...

Tek yapmanız gereken Özel Gaziantep Keşif ve Tadım Turuna katılmak...

PEÇİÇ OYUNU

İşte normal turlarda size hiç bahsedilmeyen bir Gaziantep zenginliği daha, Peçiç Oyunu. Özellikle +30 üstü hemen her Anteplinin bildiği ve severek oynadığı tarihi Hindistan'a kadar uzanan çok keyifli bir oyundur. Günümüzde "Kızma Birader" olarak bilinen oyunun atası olarak değerlendirilen bu oyun sanılanın aksine özellikle kadınların bir araya geldiği toplantılarda, meşhur hamam sefalarında kahkaha, şamata ve neşe içinde oynadıkları bir oyundur. İşte Gaziantep turumuzda;

  • Peçiç nasıl bir oyundur?
  • Gaziantep'te Peçiç nasıl oynanır?
  • Peçiç ne demektir, nereden gelir?
  • Dünyada Peçiç nasıl oynanır?

Gibi birçok soruya yanıt bulabileceksiniz. Hatta isterseniz "Kadın emeği" girişimimizle ürettirdiğimiz Peçiç Oyununu satın alabilir ve ihtiyacı olan kadın emekçilerimize destek olabilirsiniz.

Tur Programındaki Dahil / Hariç Hizmetler

Dahil Hizmetler

Tur esnasında tadımlar

1 Adet workshop

1 Adet öğle yemeği (içecekler dahil)

Hariç Hizmetler

Uçak Bileti

Müze ve Örenyeri giriş ücretleri

Tur Haritası

    REZERVASYON FORMU