Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep Bakırcılar çarşısı, sanatın bakır ustaları tarafından bakıra işlenerek satıldığı tarihi dar sokaklardır. Tarihi yansıtan ahşap görünümlü ve tek katlı dükkânlar bulunmaktadır. Zamanı tam olarak bilinmese de bazı kayıtlara göre 19.yüzyıldan günümüze işini özenle yapan ustalar tarafından halen varlığı devam ettiren bir çarşıdır.

Gaziantep Bakırcılar çarşısında bakır işçiliğinin yanında Gaziantep el sanatlarının yapımı ve satışı da bulunmaktadır. Bakırcılar çarşısında tarihi ve dar sokaklarda gezerken bakır işlenirken çekiçlerden çıkan doğal sesler etkileyicidir. Bakırdan yapılmış süs eşyaları, tepsiler, kazanlar, ibrikler bulunmaktadır. Bakırcılar çarşısında deriden yapılan yemeni, ipek ve pamuklardan yapılan Gaziantep’e özgü Kutnu Kumaşı ve Sedef Kakma gibi Gaziantep el sanatlarının yanı sıra aktarları, peynircileri ve demircileri de görmeniz mümkün.

Bakırcılar çarşısında gezerken tarihte yolculuğa çıkacaksınız. Ahiliğin yeniden canlandığı çarşı girişine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Ahi Duası Anıtı” yaptırıldı. Geçmiş tarihimizi burada tekrar hissetme imkânı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.