Gaziantep Alaüddevle Camii

Gaziantep Alaüddevle Camii, Gaziantep’imizin birçok tarihi camileri arasında, farklı mimarisi ile dikkat çeken Alaüddevle Camii, Gaziantep insanları arasında Ali Dola Camii olarak bilinir. Alaüddevle Camii; Dulkadiroğlu Beyliği, Alaüddevle Bozkurt Bey tarafından 1479-1550 yılları inşa ettirdiği söylenir.

Gaziantep Alaüddevle Camii, Bu tarihi caminin yalnızca minaresi günümüze kadar orjinalliğini kaybetmeden gelmiştir. Alaüddevle Camii’nin, ön cephesi beyaz ve siyah taşlarla döşenmiş olup tek kubbesi ile 1901 yılında halkın da desteğiyle günümüze kazandırılmıştır. Alaüddevle Camii’nin çizimi Ermeni mimar Ermenek tarafından yapılmıştır ve Gaziantep’te muazzam yapıları da orta koymuş olan Kirkor Usta tarafından inşa edilmiştir. Eşsiz mimariyi keşfederken, Hıristiyan sanatını yansıtan tarihi dokuda, kemerin içinde olan küçük pencere ve üst kısmında yuvarlak pencereden oluşan düzeni hayranlıkla izleyebileceksiniz.

Ayrıca mihrabın üçgen alınlık içinde bulunması, kiliselerde de görülen mimari esintilerden etkilenmiş olduğunu bize göstermiştir. Benzersiz mimariyi tanımaya çalışırken yan duvarlarda yapılan pencerelerin etraf silmesinin büyük boyuttaki güzelliğini, mihrabın ince süslemelerinde barok özelliğini gördüğünüzde hayran kalacaksınız. Ayrıca Camii savaştan da nasibini almış olup Antep’ in Kurtuluş savunması sırasında minarede oluşmuştur. Gaziantep’in eski çarşı merkezinde bulunan Alaüddevle Camii, tarihi yapısından dolayı turistik açıdan önemli bir yere sahiptir.