BatoR

21 Haziran 2020

Yorum yapılmamış

Tahmis Kahvesi

Gaziantep’in geleneksel kültüründe önemli bir yere sahip olan Tahmis Kahve 1635’ten bu yana tarihi geçmişi ile varlığını sürdüren, Türkiye’nin en eski kahvehanesi olma özelliğini korumaktadır. Birçok turist inde uğrak mekânlarından olan Tahmis Kahve otantik ve özgün yapısı ile varlığını halen yaşatmaktadır.

Tarihi yapı, insanlar tarafından “Lokuslu Kahve ve Tönbekici kahvesi” olarak söylense de son adı ile Tahmis Kahvesi olarak bilinmektedir. Tahmis,  kahvenin işlendiği yer anlamına gelir. İşlenirken kahve kavrulup dövülerek öğütülür ve satışı yapılır. Osmanlı döneminde insanların, konuştuğu, tartıştığı, günlük, hayatın konuştuğu yerlerden biri idi. Günümüzde bu özelliğini yitirmemekle beraber rahatlıkla her insanın oturabileceği yöresel canlı müzikleri ile kimi zaman duygulanıp kimi zamanda oynayabileceği güzide Gaziantep mekânlarından biridir.

Tarihi yapısı ile dikkat çeken Tahmis Kahvesinin en önemli noktası solana girdiğinizde sizi ilk olarak tarihi ve otantik yapısının güzelliği karşılayacaktır. Yapılan sohbetler, tavla ya da kâğıt oyun oynayan insanları görmeniz modern kahve kültürünü daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Kahvenin ortasında bulunan ahşap merdivenle ikinci kata çıkıldığında yapılan sohbetler, çay ve kahveler eşliğinde sıcak ve samimi ortam burada devam ediyor. Tahmis Kahvesinde İkindi sazı eğlencesi hala vazgeçilmeyen bir gelenek. Burada Gaziantep’e özgü müzik yapan yerel müzik sanatçılarını masalarınızın arasında müzik yaparak dolaşırken görebilirsiniz.

İçeceklerin yanında, masalarınıza çerez tabağı ikram edilir. Bu ikram tabağında kendinizi yemekten alıkoyamayacağınız Menengiç, Kırık Leblebi, Yer Fıstığı, Kendir Tohumu, Avare Leblebi karışımını tadacaksınız. Mekâna geldiğinizde Menengiç kahvesini ya da meşhur olan dibek kahvesini içerek otantik ve mistik ortamda keyif yapabileceksiniz. Tahmis kahve de, radyoda çalan eski şarkıları dinleyerek nargile ve kahve kokuları arasında güzel zaman geçireceksiniz. Ayrıca Gaziantep’e özgü zahter çayını da tadabilirsiniz. Tabi diğer tüm çay seçeneklerinde damağınıza uygun olanı seçmek sizin tercihinize kalmıştır.