BatoR

12 Temmuz 2020

Yorum yapılmamış

Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Lezzet durağı Şehrimizin kültür gezilerinde önemli bir yeri olan Emine Göğüş mutfak müzesi 1904 yılında inşa edilmiş olup, 2008 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Türkiye’nin ilk mutfak müzesi unvanına sahip olmuştur. Ayrıca zengin mutfağı ile tescili olan Gaziantep, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Gastronomi unvanını alıp Dünyadaki 17 şehir arasına girmiştir.

Müzede, Antep mutfak kültürünü tanıtmak için yöreye ait kıyafetler içerisinde balmumu heykelleri kullanılarak görselleştiren mutfak sergisini keyifle izleyebilirsiniz. Turist olarak gelen misafirlerimiz Gaziantep’imizin geleneksel mutfak kültürünü en ayrıntılı şekilde görebilir ve bunun yanı sıra yöresel yemekleri, mutfakta kullanılan araç ve gereçleri detaylı biçimde inceleyebileceğiniz bir müzedir. Ayrıca bayramda ve özel günlerde yapılan yuvalamanın yapılışını, misafir ağırlama, düğün eğlencesi, sahre geleneği (Antep ağzıyla Sahre), kış gecesinde tandır başında oturma kültürünü, kahve kültürü geleneğini ve vitrinde (mahmil) sergilenen mutfak eşyaları gibi detaylı sunumu hayran kalarak gezeceksiniz. Gezdiğiniz her odadaki anlatımı, bilgi içerikli panolardan takip edebilirsiniz.

İki katlı olan Müzenin alt katını gezerken yemekleri, saklama depolarını, geleneksel yiyecek ve içecekleri inceleyebilir panolar ve balmumu heykeller yardımıyla ile tüm bunlar hakkında fikir olabilirsiniz. Müzede sunulan ikramlar eşliğinde Gaziantep’in zengin kültür anlatımını ekrandan keyifle izleyebilirsiniz. Ayrıca Ali İhsan Göğüş’e ait odada aile yadigârı mutfak eşyaları ve kendisi ile alakalı belgeleri görebilirsiniz.

Üst katında vitrinlerde sergilenen mutfakla alakalı eşyaları inceleyebilir hatta kiosk yardımıyla Gaziantep’in tarihini, kendine has doğal güzellikleri, tarihi yapıyı, tarımı ve hayvancılığı, yörenin muhteşem kültürel güzellik tanıtımını yaşayarak izleyeceksiniz.

Geçmişten itibaren birçok medeniyet barındırmış şehrimizde bu medeniyetlerin de katkısıyla mutfak kültürünün çeşitliliği sağlanmıştır. Şehrimiz geleneksel olan mutfak kültürünü nesilden nesile aktarmaya devam edilerek mutfak kültürünün unutulmamasını sağlamıştır. Gaziantep tarihine lezzetli bir dokunuş yaparak sizleri hayret içerisinde bırakacak ayrıntılara sahip müzeyi keşfedeceksiniz. Gaziantep yemeklerinin neden bu kadar beğenilip konuşulduğunu Emine Göğüş Müzesini gezerken daha iyi anlayacaksınız.