Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Lezzet durağı şehrimizin kültür gezilerinde önemli bir yeri olan Emine Göğüş mutfak müzesi 1904 yılında inşa edilmiştir. 2008 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Türkiye’nin ilk mutfak müzesi unvanına sahip olmuştur. Ayrıca zengin mutfağı ile tescili olan Gaziantep, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Gastronomi unvanını almıştır. Bu sayede de dünyadaki 17 şehir arasına girmiştir.

Emine Göğüş Mutfak Müzesinde, Antep mutfak kültürünü tanıtmak için yöreye ait kıyafetler içerisinde balmumu heykelleri kullanılarak görselleştiren mutfak sergisini keyifle izleyebilirsiniz. Turist olarak gelen misafirlerimiz, Gaziantep’imizin geleneksel mutfak kültürünü en ayrıntılı şekilde görebilirler. Bunun yanı sıra yöresel yemekleri, mutfakta kullanılan araç ve gereçleri detaylı biçimde inceleyebilirler. Ayrıca bayramlarda ve özel günlerde yapılan

  • yuvalamanın tarifini,
  • misafir ağırlama,
  • düğün eğlencesi,
  • Sahre geleneği (Antep ağzıyla Sahre),
  • Kış gecesinde tandır başında oturma kültürünü,
  • kahve kültürü geleneğini

ve birçok kültürel detayı inceleyebilirsiniz. Ayrıca vitrinde (mahmil) sergilenen mutfak eşyaları gibi detaylı sunumu da hayranlıkla izleyeceğinizden eminiz.  Gezdiğiniz her odadaki anlatımı, bilgi içerikli panolardan takip edebilirsiniz.

İki katlı olan müzenin alt katını gezerken yemekleri, saklama depolarını, geleneksel yiyecek ve içecekleri göreceksiniz. Bilgilendirme panoları ve balmumu heykeller yardımıyla da tüm bunlar hakkında detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz. Müzede sunulan ikramlar eşliğinde Gaziantep’in zengin kültür anlatımını dijital ekrandan keyifle izleyebilirsiniz. Ayrıca Ali İhsan Göğüş’e ait odada aile yadigârı mutfak eşyaları ve kendisi ile alakalı belgeleri de görebilirsiniz.

Üst katında vitrinlerde sergilenen mutfakla alakalı eşyaları inceleyebilir hatta kiosk yardımıyla Gaziantep’in tarihini, kendine has doğal güzellikleri, tarihi yapıyı, tarımı ve hayvancılığı, yörenin muhteşem kültürel güzellik tanıtımını yaşayarak izleyeceksiniz.

Geçmişten itibaren birçok medeniyet barındırmış şehrimizde bu medeniyetlerin de katkısıyla mutfak kültürünün çeşitliliği sağlanmıştır. Şehrimiz geleneksel olan mutfak kültürünü nesilden nesile aktarmaya devam ederek mutfak kültürünün unutulmamasını sağlamıştır. Gaziantep tarihine lezzetli bir dokunuş yaparak sizleri detaylıca bilgilendirecek detaylara sahip müzeyi asla unutmayacağınızdan eminiz. Gaziantep yemeklerinin neden bu kadar beğenilip konuşulduğunu Emine Göğüş Müzesini gezerken çok daha iyi anlayacaksınız.