Zeugma’nın Parçaları Amerika’dan Türkiye’ye İade Ediliyor!

Evet, kıymetli dostlar… Gaziantep’imiz için kıymeti büyük olan Zeugma’nın daha önceden çalınmış ve Amerika’ya kaçırılmış 12 parçası memleketimize iade ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında süregelen çalışma neticesinde anlaşmaya nihayet varıldı.

Ülkemiz adına New York Kültür ve Tanıtma Ofisi Direktörü Tülin Sermin Özduran, Bowling Green Eyalet Üniversitesi adına da Rektör Dr. Rodney Rogers, Sanat ve Bilim Fakültesi Dekanı Dr. Raymond Craig ile üniversitenin Başkan Yardımcısı Sean P. FitzGerald hep birlikte anlaşmayı imzaladılar.

Zeugma Çingene Kızı

Uluslararası arenada kültürel ilişkilerin karşılıklı anlayış ile yürütülmesinin öneminin bugünkü anlaşma ile bir kez daha vurgulandığına işaret eden Özduran, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ayrıca teşekkür etti.

Bu 12 eser Zeugma ören yerinde 1960’lı yıllarda yapılan kaçak kazılar neticesinde elde edilmiş ve 1965 yılında Bowling Green Devlet Üniversitesince 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınmıştı. Çalınan bu eserler o tarihten bu yana Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş bir şekilde sergileniyordu…

1Çalınan eserlerin aidesine ilişkin çalışmalar 2012 yılında başladı. İlk zamanlar başarılı sonuçlar alınamadı. Daha sonra 2. girişim 2017 itibarıyla başladı ve bugünlere gelindi.

Üniversite yönetiminin son yaptığı açıklamada ise, meşhur Çingene Kızı mozağine ait 12 parçanın bu yıl içinde Türkiye’ye gönderileceğini duyurdu.