2019 Yılı Göbeklitepe Yılı Olacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’u Göbeklitepe Yılı ilan etmeyi planlıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 2019’u “Göbeklitepe Yılı” ilan etmek istediklerini açıkladı. Bu sebeple Şanlıurfa ve civar illerde 2019 yılında oluşabilecek turist yoğunluğu hesap edilerek yatırımlar hızlandırıldı.

Malumunuz, Göbeklitepe Temmuz ayında UNESCO Dünya Mirası Geçici Liste‘ye geç de olsa alındı. Tarihi 12.000 yıl öncesine dayanan Göbeklitepe’de tarihi kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Göbeklitepe’nin keşfinin dünya tarihini değiştirdiğine dikkatinizi çekmek isteriz ki, ören yerinin geçen yıl çatı ve altyapı çalışmaları nedeniyle kısmen kapalı olmasına rağmen yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi ağırladığını biliyoruz. işte bu sebeple özellikle 2019 yılının Göbeklitepe, Şanlıurfa ve civar iller için altın yıl olacağına yürekten inanıyoruz.

Özellikle bölgeye daha kapsamlı otellerin yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ülke genelindeki sektör temsilcileriyle görüşmeler de tüm hızıyla sürüyor.