Şanlıurfa

Tarihi güzelliklere Sahip Şehir Şanlıurfa. Çok eski çağa dayanan, tarihte uzun bir yolculuğa çıkaran tarihi şehirdir. Bunlardan birisi Göbeklitepe'dir. 1980'li yıllarda iki Urfalı köylünün bölgede heykel bulup devlet yetkililerine teslim etmesiyle ortaya çıkarılan Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır. Göbeklitepe, tarihte ilk yerleşik hayatın Şanlıurfa'da olduğunu göstermiştir. Tüm bilinenleri tekrar düşündüren ilk tapınak.

Yapıtları en eski yapıttan 7500 yıl daha eskiye aittir. Taşlar üzerinde işlenmiş akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, turna ve yaban ördeği figürleri yer almaktadır. Bir kısım arkeoloğa göre bu hayvan figürleri tapınağı ziyaret eden farklı kabilelerin sembolü olarak nitelendirilmektedir.

Aynı zamanda peygamberler şehri olan Şanlıurfa, Hz. İbrahim, ateşe atıldıktan sonra mucize eseri her yer gül bahçesi oluverir ve ateş suya, odunlar ise balığa dönüşür. Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı yer Balıklı Göl olarak bilinmektedir.

Şanlıurfa kültürünün yansıtıldığı etkileyici çarşılarını göreceksiniz.

Geceleri sıra geceleri eşliğinde kültürünü içinizde hissedeceğiniz ve tarihin göz alıcı güzelliklerini gözler önüne seren otellerinde konaklama fırsatı sunuyor.

Sular altında kalmış evler ve camilerin olduğu, Kayıp Şehir olarak bilinen yerdir Halfeti. Tekneler eşliğinde keyifle güzel manzarasını izleyebileceksiniz.

Şanlıurfa Kalesi'ni, Aynzeliha Gölü, Germuş Kilisesi, Yakup Manastırı, Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi daha birçok tarihi yerleri bulunduran ve görmeniz gereken yerler vardır.

Şanlıurfa denilince ilk düşünülen şeylerden birisi yemektir. Lezzetli yemekleri meşhurdur. Ciğer, Çiğ köfte, lahmacun, çeşitli kebapları ile yediğiniz zaman tekrar tatmak isteyeceksiniz.

PAKETLER

1 Turlar in Şanlıurfa

PAKETLER