BatoR

09 Temmuz 2020

Yorum yapılmamış

En Doğru Yat, Gulet, Tekne Nasıl Seçilir?

Mavi tur tekneleri tatil için kalitesi ve büyüklüğü ayırdığınız bütçeye göre birçok alternatif sunar. Tercih edebileceğiniz yat türleri için Mega yatlar, motoryatlar, lüks gulet yatlar, yelkenli yatlar gibi alternatifleriniz bulunmaktadır. Kafanızda oluşturduğunuz tatil planına, belirlediğiniz bütçeye göre yat seçimine karar verebilirsiniz. Bundan sonraki unsurlar, belirleyeceğiniz isteklerinize göre şekillenecektir.

Lokasyon

Mavi tur rotanızı belirlediğinizde yatınızı hangi limandan kiralamış olmanız, belirlenen mesafe ve kurallar dâhilinde bunun çok önemi yoktur. Mesela  Hisarönü Körfezinde tatil yapmak  için Bodrum ve Marmaris’ten rotanızı oluşturmak iyi bir fikirdir. Diğer alternatif olarak, eğer Göceğin muhteşem koylarını keşfetmek isterseniz Fethiye’den isteğiniz rota doğrultusunda bir yat kiralayıp Bodrum-Göcek arasında tek yönde seyahatlerde  bulunabilirsiniz. Bu durumda nereden harekete başlayacağınızdan daha önemli olan şey nereyi ziyaret etmek istediğinizdir.

Uzunluk-Boy

Kiralamak isteyeceğiniz yatın uzunluğu kendi içerisindeki konforu ile uyum sağlamış olsa’ da tercihen çok önemi yoktur. Örnek verecek olursak, 25 – 30 metre arasında olan iki, altı kabinli olan yatı karşılaştırdığınızda kabinler ve diğer alanlar arasında herhangi farklılık görmeyeceksiniz. Her halükarda sunulan her iki seçenekte de  rahat bir tatil imkânı bulacaksınız. Ama  Denizcilikte bir yatın daha uzun olmasının daha önemli olduğunu da unutmamak gerekir.

Ekipmanlar

Teknede ihtiyaç duyduğunuz isteklerinizin hepsi yapacağınız seyahatin hazırlamış olduğunuz taleplere bağlıdır. Tatil için mi gidiyorsunuz ya da iş görüşmesi kiralamak mı?

Genellikle tatil için hazırlanan programlar, limanlara uğramak, su sporları aktiviteleri ve yüzme etkinlikleri gibi oluşturulur. Tekne turlarında iş programları içinde gerekli olan ihtiyaçlar, telekonferansı içeren salon ve donanımları temel ihtiyaçları içerir. Kurumsal bir toplantı olacaksa, iş ihtiyacına  göre uygun olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Hangi Model?

Guletyat tatilinde en çok Aynakıç ve Gulet kullanılan modeller arasındadır. Gulet türü teknelerde yelkeni kullanmakta daha iyi olduğu düşünülse de, geliştirilen yeni tekniklerle modern Aynakıç teknelerde  bir o kadar gelişmişlik sağlamaktadır. Tercih edilen iki tekne dışında alternatifler de istekleriniz doğrultusunda şekillenir. İnteraktif ortamda tüm yat çeşitlerininin detayı, dekoru, fotoğraf ve videoları ile  inceleme imkânına sahipsiniz.