Mavi Turda Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Yat Kiralaması Yapılırken Unutulmaması Gereken Birtakım Kurallar Vardır.
Kiralamak istediğiniz yatı uzakta olan bir ev olarak kabul edip, yat kiralaması yaparken unutulmaması gereken kuralları mevcuttur. Gulet yatlarda aşırı davranışta bulunup mülke zarara verecek yer değildir. Genellikle yatlarda Airbnb tarzında, bakımını ve kazanç sağlamalarına yardımcı olup, yatın kullanılmasını sağlayan özel yatırımcı firmaya aittir. Bazen de yat kiralama alanında uzman olmuş şirkete aittir.
Başka bir yönünü değerlendirecek olursak, yat mürettebat üyelerinin kendi çalışma alanlarında, kaptanlık, bakım, mühendislik ve müşteri ilişkileri, yemek pişirme, temizlik konuları gibi. Yatta en yetkili kişi kaptandır ve denizde rütbe resmi unvan taşıyan görevdir. Kaptanın gemide sorumluluğunun dışında ayrıca yatta bulunan insanların güvenli bir şekilde yolculuk yapmasında da sorumludur. Kaptan ve mürettebat ekibinin devamlı yat sahibinin çalışan ekibidir.

Kibarlık

Mürettebat ekibine karşı her zaman nazik olun, çalışan ekip iyi hizmet sunarak yat sahibinin özel mülküne ulaşım sağlayan profesyonel ekiptir. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, aynı saygı ve incelikle davranın. Mürettebat çalışanlarının sizlere özel bir şekilde bireysel hizmet sunumunu en iyi şekilde yapılması gerektiğinden, isterseniz ekibe arkadaş gibi davranıp, sizi memnun etmek için yatta bulunduklarını ve onlardan hizmet sundukları alan içerisinde her daim, istekte bulunacağınızı unutmayın.

Ayakkabılar

Kesinlikle sert tabanlı yada yüksek topuklu ayakkabı ile güvertede lütfen yürümeyin. Güverte tabanı çizileceğinden dolayı daha fazla durumlarda bakım yapılması gerekip gerekecek. Güverte ayakkabısı giyebilir ya da yalınayak dolaşabilirsiniz. Rahat ve huzurlu bir tatil geçirmek istediğiniz için yalınayak yürümenin keyfini öneririz.

Sigara

Yatların birçoğunda iç mekân içerisinde sigara içilmesinin yasak olduğunu unutmayın. Sadece güvertenin sigara içebilirsiniz; yalnız odada ya da güvertenin alt kısmındaki başka alanlarda içemezsiniz. Herhangi bir yerde sigara içileceğini bilmiyorsanız, hostese sorabilirsiniz. Ayriyeten sizin ya da grubunuzda seyahat edecek bir kişi sigara kullanıyorsa, yat tercihini yaparken bu durumu kiralama danışmanına iletin.

İlaçlar

Yat seyahatine katılacak grubunuzda yaşça büyük olan kişi ağır ilaç kullanıyorsa veya grubunuzdaki başka biri hafif ilaç kullanıyorsa bu durumu kesinlikle kontrol etmelisiniz. Yoksa havalimanına gittiğinizde sorun yaşanabilir, ilaçların alınıp verilmemesi gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumla alakalı danışmanla görüşüp ve ziyaret edeceğiniz yerlerin kanunlarını öğrenin. Danışman sizin için bu mevzuyu ilgili makama bildirecektir.

Şikâyetler

Tatille alakalı bir şikâyetiniz olduğu takdirde, görüşeceğiniz yetkili kişi kaptandır. Kaptan deniz seyahatinde tek yetkili kişi olup ve oluşabilecek herhangi bir konunun direk kendisine yönlendirilmesi gerekiyor. Mürettebatın sorumluluğu kaptandadır ve mürettebatla alakalı sorun yaşadığınızda sorunlarınızı halletmek için kendisi ile görüşmeniz gerekecek.