Güllacın 500 Yıllık Hikayesi

Gözümüz aydın. Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe keşfedileli 20 yıl olmuştu ve sonunda UNESCO dünya mirası listesine ( UNESCO world Heritage List) girmeye hak kazandı.

ŞanlıUrfa’nın Örencik Mahallesi yakınlarında yer alan Göbeklitepe ile birlikte Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Listesineki kültür varlıkları sayısını 18’e çıkarmış oldu.
Ancak Göbeklitepe hem tarihe mıh vuran özelliği hem de günümüze kadar korunmuş olması sebebiyle şu anda dünya üzerindeki en önemli kültür – tarih miraslarından birisi.

Özellikle M.Ö. 10.000’li yıllara ait bu kadar önemli ve zarar görmemiş ve bu kadar büyük çaplı bir miras dünya üzerinde henüz yok. Hem ülke hem de dünya tarihçileri açısından büyük önem taşıyan Göbeklitepe bir çok açıdan gizemini hala korumakta. Zira Mısır piramitlerinden 6.000 yıl daha eski olan bir döneme ışık tutuyor bu canım miras.

hele ki bilim insanları bu dönemde insanların sadece avcı-toplayıcı yapıda yaşadıklarını tahmin ediyorlardı. Oysa bugün ki Göbeklitepe dediğimiz bölgede 22 tane daha bu şekilde sarmal mabet alanı olduğu keşfedilmiş durumda özel uydu röntgen cihazları ile. Yani görmüş olduğumuz o dikili T biçimli ve etrafında yine dikili olan taş düzenine benzer 22 adet daha var ve hepsi hala toprak altında…