Gaziantep Savaş Müzesi

Gaziantep Savaş Müzesi misafirlerine Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep direnişinin tüm yönlerini etkili bir şekilde sunmaktadır. Kurtuluş savaşında büyük bir kahramanlık örneği gösteren Gaziantep halkının, harpte yaşanılan mücadelelerinin âdete yaşamış biçimde hissetmenizi sağlar. Zira müzede ses efektleri ve görseller eşliğinde sunum yapılmaktadır. Gaziantep Savaş Müzesi sizi o dönemlere götürecek, o anları hissetmenizi sağlayacaktır. Müzenin bir diğer adı da Şahinbey milli mücadele müzesidir.

Antep halkının İngiliz ve Fransız işgaline karşı vermiş oldukları savunma sonucu şehrimiz “Gazi” unvanını alarak Gaziantep ismine sahip olmuştur. Müze Milli Mücadeledeki halk direnişini çok iyi bir biçimde anlatır. Ki bu destansı kahramanlık örneği savaşın bizlere ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak bir eser niteliğindedir. Antep harbinde şehit olan şehitlerimizin anısını yaşatmak için 12 odalı bir Antep Evi dönüştürülerek Gaziantep Savaş Müzesi haline getirilmiştir. Gaziantep Savaş Müzesinde savaşta yaşananları, verilen mücadeleyi sesli anlatım ve kronolojik panolar eşliğinde direnişi yaşayarak gezebilirsiniz. Müzenin bahçesinde kaleden indirilen bir Ramazan Topu karşılayacak sizi. Müze içinde şehitlerin taşınması, savaşta büyük mücadele veren kadınlarımız ve hatta küçücük çocuklarımızın mermi toplama sahnesi canlandırılmıştır. Müzede, İngiliz ve Fransız askerlerine ait silahları, halkın kullandığı tabanca, av tüfeği, kılıç, kama, et satırı, kazma, kürek, nacaklar ve şehitlerimize ait eşyalar sergilenmektedir.

Büyük bir yoksullukla mücadelesini sürdürmeye çalışan Gaziantep kahramanları cephaneleri tükenince Gaziantepli ustalar tarafından yapılan, tak takı ile silah varmışçasına ses yaparak düşmanı yanıltmayı başarmıştır. Yine cephane eksikliğinden dolayı bakır sahanlar yardımıyla sahan topu yapmışlardır. İşte bu yürek ve cesaretle savaşan Gaziantep halkının büyük bir yaratıcılıkla üretmiş olduğu tak takı ve sahan topu da müzede sergilenmektedir.

Müzeye geldiğinizde canları ortaya koyarak kahramanlıklarını, cesaretlerini, yokluk içerisinde verdikleri mücadeleyi, feryatları, ağıtları görsel olarak ve ses efektleri ile anı yaşayacaksınız. Ayrıca, birçok kahramanların vatan toprakları için canı pahasına nasıl bir mücadele verdiklerini müzeyi gezerken yakından tanık olacaksınız. Antepli semt reislerinin, Antepli Yedek Subayların, Rütbesiz Kahramanların fotoğraflarını, feryatlarını, ağıtlarını, bilgileri, hikâyeleri ve şanlı direnişi en iyi şekilde sergileyen müzedir.