GastroAntep Festivali

BatoR

18 Eylül 2018

Yorum yapılmamış

Gastro Antep Festivalinde 250.000 Kişi

Güzide ilimizde geçen hafta sonu düzenlenen Gaziantep Uluslararası Gastronomi festivalinde ziyaretçi sayısı 250.000’e ulaştı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GAGEV ortaklığında yapılan festivale dünyaca ünlü şefler de katıldı.

40 Farklı ülkeden katılımın sağlandığı festivalde ziyaretçilerimiz, caaanım Gaziantep’imizin gastronomi, kültür ve tarih üçgeninde ne derece özel bir yere sahip olduğunu bir kez daha görmüş oldular. Brezilya, ABD, Çin, İspanya, Kore, Azerbaycan, Meksika, Lübnan, İsveç, Almanya, İtalya, Belarus, Karadağ, Tunus, Slovenya, Malta, Belçika, Ukrayna gibi Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya 5 kıtadan katılım gerçekleştirildi.

 

Başkanımız Sayın Fatma Şahin şunları söyledi:

Gaziantep’in zengin mutfağını ve kültür zenginliklerini dünyaya duyurabilmeyi hedeflediklerini işaret eden Şahin, “Bu amaç doğrultusunda ilk yılımızda, dünyanın değişik noktalarından 40 dünyaca ünlü şefi ağırladık. Yabancı şeflere Gaziantep’imizin coğrafi işaretli ürünlerini tanıtma fırsatı yakaladık. Onlar da özellikle fıstığı kendi mutfaklarında nasıl kullanabileceklerini deneyim ettiler. Gaziantep’in zenginliklerini dünyaya duyurabilmek adına bu bizim için büyük bir kazanımdır.

FESTiVAL SÜRESİNCE FOTOMARATON DÜZENLENDİ

Festival boyunca bir de foto-maraton düzenlendi. 16 farklı şehirden 54 tanesi Gaziantep olmakla birlikte toplam 112 yarışmacı katıldı ve yaklaşık toplamda 400 kadar fotoğraf ile yarışmaya katıldılar.

İşte bu yarışmayı kazananlardan bazıları: