En Doğru Yat, Gulet, Tekne Nasıl Seçilir?

AİLELER İÇİN YAT KİRALAMA

Aile bireylerinin bir arada kaynaşmalarının en temel yolu tatildir. Yat seyahatinde maceracı tatil geçirmekten daha çok sizleri kaynaştırabilecek olmasıdır. Yat kiralama tatiline gittiğinizde, ailenizle daha fazla zaman geçirip onlara konsantre olacaksınız. Çocuklarınızla hayatın akışı içerisinde beraber yapmadığınız eğlenceli sohbetler yapıp, ailenizle birlikte keyifle  yapacağınız yemeklerde bir arada bulunursunuz.

Otel konaklamalarında ebeveynler kendi isteği doğrultusunda tatillerini geçirirken, çocuklar ise farklı noktalarda tatillerini yaparlar. Otel tatilinde yemeklerde bir araya gelirken, yatta böyle olmaz. Ebeveynler ve çocuklar aynı alanda bulunur, hep beraber eğlenip aile olmanın keyfini mutlu bir şekilde geçirirler.

Aile bireylerinin farklı yaş grubuna hitap eden rahatlığı, konforu, beğenileri lüks yatın sunacağı en büyük olanaktır. Ebeveynler ve çocuklar için aynı heyecanı farklı zevkler hissederek çıkaracaklar.

Gulet yat kiralama için planlama yaparken, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Yatta hava ile şişirilen deniz oyuncakları ve şişme su sporu olan çocuk dostu donanımları istekte bulunun. Şişme havuz, sürat teknesine bağlanan banana veya ringo ayrıca güvertede oynamaları için oyuncaklar.(bulmaca, dijital oyun, Lego, tahta oyunları vs…

Eğer bebeklerden dört yaşın altında çocuğunuz var ise, yatta minimum bir dadı olmasından ve çalışan personelin güven duyulabilen ve tecrübeli olmasından emin olmanız gerekiyor. Bundan dolayı küçük çocuklar ve bebekler yatta tehlikeli olabilecek ve gideceği alanların farkında olmayacaklar. Bu sebepten dolayı, daha dikkatli her an gözü üzerinde olacak ve gençlerle iletişiminde sorun olmayan, tecrübeli iyi bir ekibe ihtiyaç duyacaksınız.

4 yaşında ve üstü çocuklar için, minimum bir yat ekip üyesinin çocuklar için farklı   oyunlar düşünmesi, korsan oyunları, maceracı çizimde iyi olması ve yaratıcılığını ne şekilde ile iletişim halinde olduklarını bilmelerini istersiniz. Özetleyecek olursak çocuğunuz her an mutlu olmasını istediğiniz farklı şey.

Güvenlik

Çocukların yata çıkmasından itibaren kaptan ve mürettebat için öncelikli konu güvenliği yüksek bir şekilde sağlamaları olacaktır. Küçük çocuklara devamlı gezme eğilimleri ve meraklı olmaları önde gelir. Bundan dolayı, mavi tur yolculuğuna çıkmayı düşündüğünüzde gulet yat ekibini seçerken, çocukların daha fazla güvenliğini sağlamakta deneyimi olmalarından ve aile ortamıyla beraber seyahate çıkmakta  tecrübeye sahip olmalarında emin olun.

Yiyecekler

Görüşmede program hazırlarken, şef ve yat kiralama ile beraber çocukların beslenmesi konusunda konuşma yapın. Çocukların nelerden hoşlandıklarını bilgi verdiğinizde yatta bulunan şef herkese ayrı yemek yapabilir. Çocuğunuz için beslenmesi ile ilgili daha özel program yapıyorsanız şefe listeleyip iletebilirsiniz. Tatil süresince çocuklarınız istediği yiyecekleri yemelerini isterseniz herhangi bir sınırlama olmayıp, Dondurma, Pizza, sosis, köfte, patates ve spagettiler.

Çocukların yemek yemesi evinizden uzaklaştığınızda fazlasıyla zor olacaktır. Size özel şefiniz olacağı için sıkıntı bu durum olmaktan çıkıp sizin içinize sinmesi ve çocuklarınız hoşlandığı ortama dönüşür. Sizin yemesini istediğiniz gıdaları, şef tarafından çocuklarınızın yiyeceği hale getireceğinden emin olabilirsiniz.

Bakıcı

Kiralık yatlarda dadı çalıştırılmaz ve sakin plaja gitmek isteyebilir, daha dingin an yaşamayı isteyebilirsiniz, fakat personel çocuk bakıcısı buralarda çalışmak için olmayacak. Bundan dolayı dadı hizmetinde bulunan yat bakmanız veya dadınızı yanınızda getirebilirsiniz. Eğer bakıcınız yoksa, gezinizi programlarken bir dadı isteğinde bulunabilirsiniz.

Sanal ve Gerçeklik

Yatta dijital ekipmanları konusunda kaygılanmanıza gerektirecek bir şey olmayıp; bazı yatlarda da oyun konsolları, bir dizi tablet ve fazlasını da sunma imkanına sahip.

Ayrıca hep beraber, çocuklarınızla muhteşem denizin ve manzaranın keyifli ortamını yaşamasını  istiyorsanız, kaptanın çocuklar için yatta günün belli saatlerinde dijital ekipmanla oynayabilecekleri açıklamasını özel yatın kurallarını düşünmelisiniz. Bu durum çocuğunuzu sanal ortamdan zaman geçirmesini azaltıp,  gerçek yaşam içinde maceraya yoğunlaşmasını sağlayacak.

Lüks yatların çoğunluğunda sanal ortam çeşitliliği  düşünebilir, bu duruma hazırlıklı olun. Yapacağınız mavi tur tatilinde, çocuğunuzun yatta seabob ya da bir denizaltı gördüğünde, kafasında oluşturduğu sanal ortamı hızlı bir şekilde unuttuğunu göreceksiniz.

Aile İçi İletişim

Samimiyetle söyleyecek olursak, mavi tur tatiline çıktığınızda aile bireylerinin birbirlerine daha çok bağlandıklarını ve iletişimlerini daha doğru kurduklarına şahit olurlar. Tatilinizde yapılan etkinlikler ve eğlenceler ruh halinizi canlandırır  ve çocuklar bundan sonra yapacağınız farklı yat turunun hayalini kurmaya başlar.